Contacts

92 Bowery St., NY 10013

+1 800 123 456 789

Nezařazené

Inspirativní start akademického roku 2024/25: Setkání stipendistek a stipendistů plné motivace a sdílení

stipendiste_ramesova_sml046

První zářijový víkend se v nadaci nesl ve znamení rozhovorů, smíchu, objevování nových příležitostí a společného učení. Na úvodním setkání vysokoškolských stipendistek a stipendistů pro akademický rok 2024/25 se sešli nejen současní, ale i bývalí stipendisté, jeden z mentorů a další hosté. Ti se podělili o své cenné zkušenosti a podpořili nové členy naší studijní komunity. Jak celé setkání probíhalo? 

Seznamování na Vyšehradě 

Páteční odpoledne patřilo interaktivním hrám na Vyšehradě. Mladé vysokoškolačky a vysokoškoláci ze všech koutů Česka se navzájem poznávali, sdíleli své představy o studiu, obavy z prvního zkouškového období, a diskutovali třeba i o tom, jak se během studia starat o své duševní zdraví. Nechybělo ani téma, jak skloubit studium, brigády a osobní život a najít ten správný balanc. 

Motivující příběhy stipendistů

Sobotu jsme zahájili příběhy stipendistů, kteří se úspěšně věnují studiu, ale také aktivně působí ve svých komunitách a svým působením boří mýty o Romech. Ondřej Radič, student 3. ročníku Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze se podělil o své zapojení v organizaci ARA ART a iniciativě Sdružení mladých Romů, jejíž členové připravili kampaň Buď slyšet. Ta je zaměřená na zvýšení občanské angažovanosti romské komunity. Iniciativa odstartovala kampaní ke komunálním volbám, pokračovala kprezidentským volbám a možná jste ji zaznamenali i při nedávných evropských volbách. Iniciativě moc fandíme a těší nás, že je nominována na cenu Gratias Tibi, které oceňuje mladé lidi za pozitivní přínos společnosti. Pro iniciativu Buď slyšet můžete hlasovat zde

Michal Mitraš, student posledního ročníku práv na Univerzitě Palackého, mluvil o své dvouleté praxi u Veřejného ochránce práv a na krajském úřadě v Olomouci, a podělil se o své plány a cíle do budoucna. Na závěr Michal studentům předal cenné doporučení: „Neodkládejte věci na později, co můžete udělat hned, udělejte.“ 

Erika Kuru sdílela své zkušenosti ze studentské praxe na dětské psychiatrii, což ji obohatilo nejen profesně, ale i lidsky. V této souvislosti jsme otevřeli téma duševních problémů mladých lidí, a jak jim čelit. Erika se také svěřila, že v současné době je pro ni největší výzva její diplomová práce na téma Péče o zdraví romských matekStudenty také vyzvala, aby byli silní a stáli si za tím, kým jsou.   

Studium v zahraničí a zapojení do politiky 

Jakub Haluška se podělil o svou cestu mezinárodním studiem – od Středoevropské univerzity ve Vídni po současné studium duálního programu veřejné politiky v Paříži a na Columbijské univerzitě v New Yorku. Podpořil studenty v tom, aby se nebáli vystoupit ze své komfortní zóny, byli ambiciózní a angažovali se v politice, kde je důležité mít své zástupce. I Jakub je členem týmu iniciativy Buď slyšet a absolvoval stáž v Evropském parlamentu u poslance Luďka Niedermayera

Praktické tipy a kariérní poradenství 

Během setkání se stipendisté dozvěděli i praktické tipy, jak se přihlásit na zahraniční stipendium a jak využít stáž pro budování kariéry. Denisa Dražkovičová se podělila o své zkušenosti z programu Fulbrightova stipendia na univerzitě vMichiganu. Na jeden měsíc tak odcestovala do USA a vzdělávala se v oblasti občanské angažovanosti a spolu s ní dalších 60 studentů z 33 evropských zemí.

Hovořil i Enrico Lakatoš, student Mezinárodních vztahů a diplomacie, který  je občanským členem Radvlády pro záležitosti romské menšiny a působí jako youth poradce britského velvyslance. Jeho práce je skvělým příkladem toho, jak mohou mladí lidé přinášet pozitivní změny a ovlivňovat důležitá celospolečenská témata.

Na závěr jsme měli možnost vyslechnout Martina Kanaloše, který letos dokončuje magisterské studium na Univerzitě Karlově a zároveň pracuje jako koordinátor besed v Národním pedagogickém institutu. Martin se věnuje organizaci motivačních besed pro romské studenty na základních školách a nabídl našim stipendistům příležitost zapojit se jako lektoři do tohoto osvětového programu.

Odpoledne jsme se soustředili na kariérní poradenství. Tématu se věnovaly Barbora Krejčová a Markéta Souhradová ze společnosti Wienerberger, která spolupracuje i Nadačním fondem Verda a my jsme tak využili jejich dobrovolnického programu, jehož součástí je kariérní poradenství studentů ze znevýhodněného prostředí. Poskytly nám rady, jak se efektivně orientovat na trhu práce, jaký vliv má umělá inteligence na pracovní prostředí a jaké novinky přinášejí aktuální pracovní smlouvy.

Kreativní workshop AI a večerní networking 

Setkání zpestřil i bývalý stipendista Filip Sivák, který se věnuje programování pro filmovou produkci. Podílel se třeba na tvorbě oceňovaného filmu Gran Turismo. Filip připravil interaktivní workshop na téma využití AI technologií ve studiu, práci a osobním životě. 

Oba večery se nesly v neformální atmosféře. Moc si vážíme toho, že se k nám připojili i další hosté jako MUDr. Jiří Turko z Všeobecné fakultní nemocnice vPraze, který je současně mentorem našich dvou stipendistů ze oblasti zdravotnictví. Dorazila i bývalá stipendistka Linda Jirásková, která pracuje jako porodní asistentka v Nemocnici na Bulovce.

Vzkaz do sněmovny

Kvůli nedostatečné podpoře vysokoškolského studia ze strany státu se studenti rozhodli vytvořit vzkazy pro poslance a poslankyně parlamentu, kterém jim brzy předáme. 

Společná podpora a výhled do budoucna 

Celé dva dny byly nabité zajímavými podněty, sdílením a novými zážitky. Doufáme, že se vysokoškoláci lépe poznali a navázali pevnější vazby, které jim pomohou nejen při studiu, ale i v osobním a profesním životě. Posláním našich stipendijních programů je vytvořit komunitu, kde se studenti navzájem podporují. Dobře víme, že vysoká škola přináší mnoho výzev, a proto nás těší, když se studenti dál propojují a zůstávají v kontaktu i mimo naše setkání. 

Foto: Nikola Ramešová

Všem stipendistům přejeme úspěšný akademický rok a těšíme se na další setkání, které bude jistě stejně obohacující! 

Díky skvělým knihám a jejich čtenářům pomáháme sociálně znevýhodněným dětem a mladým lidem ke vzdělání.