Inspirace ze zahraničí: Zkušenosti stipendistů s mezinárodním studiem
Studium v zahraničí představuje pro mnoho studentů jedinečnou příležitost, jak prohloubit své vzdělání, rozšířit obzory a poznat nové kultury. Naši stipendisté Martin, Denisa a Jakub se s námi podělili o své zážitky. Co jim přinesly jejich pobyty na prestižních univerzitách v Oxfordu, Michiganu a v Paříži? Inspirujte se jejich příběhy!
Martin a jeho sen o Oxfordu
Student Univerzity Karlovy Martin Kanaloš měl možnost strávit krátkodobý studijní pobyt na University of Oxford, jedné z nejprestižnějších univerzit na světě. Jak sám říká, Oxford se odlišuje od českých vysokých škol i jiných britských univerzit. „Hlavní rozdíl je v systému kolejí – nejsou tu fakulty, ale koleje, které se liší svou historií, atmosférou i obory, které nabízejí,“ vysvětluje Martin.
„Během svého pobytu Martin bydlel na Magdalen College, jedné z nejstarších kolejí na Oxfordu. „Výuka je velmi individuální. Každý týden probíhá takzvaný tutorial, tedy konzultace s profesorem na předem zadané téma. Je nutné si k tomu nastudovat literaturu a napsat esej. Není tu žádný prostor pro pasivní učení, každá konzultace vás nutí argumentovat a hlouběji přemýšlet,“ popisuje.
Oxford ale není jen o studiu. „Každá kolej má společenské místnosti, bary a sportoviště. Setkávání se studenty z celého světa je neuvěřitelně obohacující,“ dodává. Martin, který studuje poslední ročník magisterského studia Dějin kultury a rád by pokračoval na PhD. „Studium na Oxfordu bylo vždy mým snem, a po absolvování tohoto pobytu mě ještě láká podat si přihlášku na doktorské studium právě zde. Zároveň mám nabídku na Ph.D. i v Česku, což činí mé rozhodování ještě zajímavější,” uzavírá.
Denisa na Fulbrightově stipendiu v USA
Denisa Dražkovičová, studentka Univerzity Pardubice, strávila měsíc na letním programu Fulbrightova stipendia na univerzitě v Michiganu. Spolu s ní se vzdělávalo dalších 60 studentů z 33 evropských zemí. Tématem programu byla občanská angažovanost.
„Nejvíce se mi líbilo, jak komplexní tato zkušenost byla. Mohla jsem se nejen akademicky vzdělávat, ale také se zapojit do komunitních aktivit, jako byla návštěva základní školy pro imigrantské děti. Také se mi velmi líbilo setkání s lidmi z různých koutů světa a poznávání americké kultury, která mě svou otevřeností a přátelskostí příjemně překvapila.“
A jaký vidí hlavní rozdíl mezi životem studenta u nás a v USA? „Je to v přístupu ke studentům a ve formě výuky. V USA jsem měla pocit, že se klade větší důraz na osobní rozvoj, praktické zkušenosti a zapojení studentů do života komunity. Studenti nejsou pouze pasivními příjemci informací, ale aktivně se podílejí na různých projektech a akcích, které mají širší společenský dopad. U nás je vzdělávací systém více formální a akademický, méně se zaměřuje na komunitní zapojení nebo rozvoj dovedností, jako je vedení.“
Pobyt v Michiganu byl pro Denisu přelomový i z osobního hlediska. „Pomohl mi překonat jazykové bariéry, získat sebevědomí a rozšířit obzory. Díky programu jsem pochopila, jak důležité je občanské zapojení a jak můžeme my sami pozitivně ovlivňovat svět kolem sebe. Setkání s lidmi z celého světa, poznávání jejich tradic, zvyků a jazyků, stejně jako pochopení fungování života v jiných zemích, mě donutilo přemýšlet mnohem komplexněji. V neposlední řadě bych chtěla říct, že angličtina hraje klíčovou roli v propojení lidí po celém světě, a proto je důležité se jí věnovat a neustále ji zdokonalovat,“ zakončuje.
Jakub a multikulturní studium
Jakub Haluška, absolvent Středoevropské univerzity ve Vídni, v současnosti studuje duální program veřejné politiky v Paříži a na Columbijské univerzitě v New Yorku.
„Hlavním rozdílem oproti českému systému je multikulturní prostředí a důraz na kritické myšlení. V Paříži jsme vedeni k samostatnému uvažování a diskuzím. Studenti mají příležitost aktivně se zapojovat a obhajovat své názory. Tento přístup mi umožňuje získat širší perspektivu a zároveň mě učí efektivně prezentovat a argumentovat své myšlenky. Dále mě baví možnost neustále se učit z reálných příkladů a případových studií často spojených s problematikou OECD,“ popisuje Jakub.
Jeho typický studijní den zahrnuje přednášky, skupinovou práci a samostatné studium. „Každá část dne je obohacující – od odborných přednášek po spolupráci na projektech zaměřených na reálné problémy. Večer trávím s přáteli z celého světa, kteří sdílejí zájem o veřejnou politiku. Tyto diskuze jsou neocenitelnou součástí mého studia,“ říká.
Studium v zahraničí: Výzva, která stojí za to
Příběhy našich stipendistů ukazují, že studium v zahraničí není jen o akademických znalostech. Je to příležitost poznat nové kultury, rozvíjet se osobně i profesně a získat přátele z celého světa. Zvažujete studium za hranicemi? Odvažte se – svět nabízí neomezené možnosti!
Jaké programy jsou k dispozici?
Erasmus+
Program Erasmus+ je jednou z nejpopulárnějších možností pro evropské studenty. Studentům umožňuje strávit semestr nebo celý akademický rok na partnerské univerzitě v jiné evropské zemi. Více informací najdete na stránkách Dům zahraniční spolupráce.
Studium v USA
Spojené státy nabízejí širokou škálu univerzit a studijních programů. Studenti mohou získat stipendia přímo od univerzit nebo od organizací, jako je Fulbright Program.